Trasa výpravy


„Karavana i poušť mluví stejnou řečí, a proto jí poušť umožňuje průchod.“
(Paulo Coelho, Alchymista)


Trasa
Přistání: Na letišti na Džerbě
Transfer autobusem: Letiště – hotel v Douz/ Douz - hotel Džerba - letiště
Transfer džípy: Douz – Stolová hora Tembaine (cca 110 km), tam a zpět
Putování na velbloudech: Tembaine – Tenissouane – Lehoud Trebess – Houidhat Erreched (Velké jezero) - Dekanis – Tembaine (cca 100 km) 




Souřadnice stolové hory Tembaine : 32° 55° ON, 9° 11° 60 E
Souřadnice jezera Houidhat Erreched : 32594625, 9.106 185





















Popis výpravy
1. den:
Přílet na Džerbu. Transfer autobusem do Douz. Ubytování a večeře v hotelu střední kategorie. Město Douz se nachází na okraji pouště a sídlí zde největší tuniský nomádský kmen Mrazigů (30.000 obyvatel). 

2. den:
Po snídani odjezd z hotelu terénními vozy na náměstí v Douz, kde je krátká zastávka na potřebné nákupy (šéš, minerální voda …) Poté pokračujeme asi 100 km směrem na jih k pouštní hoře Tembaine; cestou zastavujeme v pouštní kavárničce. U hory Tembaine nás již očekávají naši nomádští průvodci se svými dromedáry a mají pro nás připravený oběd. Po obědě začíná naše karavanní putování na dromedárech do nitra pouště, kde začínají velké pouštní duny a kudy nevedou žádné vyznačené cesty. 

2. - 6. den:
Putování pouští s karavanou. Denní trasa představuje 15-20 km. Každý z účastníků má po celou dobu přiděleného osedlaného dromedára, na kterém jede a který zároveň převáží i část nákladů. Dromedáry vedou nomádi, kteří jdou po celou trasu pěšky.
Součástí karavany jsou, kromě osedlaných dromedárů, i dromedáři převážející pouze náklady (stany, potraviny, vodu, atd.) Nomádští průvodci mají na starosti přípravu jídel, péči o dromedáry, převoz nákladů, stavění stanů, nošení dřeva a vše další, co je třeba k hladkému průběhu saharské expedice. Snídaně, obědy a večeře připravují na ohništi (zvláštní oblibě se těší tradiční nomádský chléb, pečený ve žhavých uhlících v písku).
Večery trávíme u táborových ohňů, noci ve spacích pytlích, pod širým nebem nebo v nomádských či celtových stanech (záleží na momentální volbě účastníků). Nomádi poskytují kromě stanů pro každého účastníka matraci potaženou koženkou a 2 deky, zatímco spací pytel je součástí vlastní osobní výbavy účastníků. V zimních měsících nehrozí na Sahaře uštknutí hadem ci štírem, neboť mají zimní spánek.


7. den:
Po snídani se vydáváme na poslední krátké karavanní putování pouští k hoře Tembaïne, odkud pokračujeme terénními vozy do Douz. Cestou se zastavujeme na oběd v pouštní kavárničce. Z Douz pokračujeme autobusem na Džerbu. Ubytování a večeře v hotelu střední kategorie.

8. den:
Po snídani transfer na letiště na Džerbě k odletu do Prahy. Pokoje musí být uvolněny do 12:00 hod., na letišti bychom měli být 2 hod. před odletem. Do doby odjezdu z hotelu mohou účastníci společné prostory hotelu využívat.


Co si vzít s sebou

  • zavazadlo opatřené popruhy, aby se dalo upevnit na hřbet dromedára (např. batoh);
  • batůžek nebo ledvinku pro osobní doklady, peníze, apod.; 
  • spací pytel;
  • kapesní baterku s náhradními bateriemi;
  • hygienické ubrousky napuštěné toaletní vodou či mlékem a další základní potřeby pro osobní hygienu, včetně opalovacího krému s UV filtrem;
  • sluneční brýle s UV filtrem (nedoporučuje se používat luxusní brýle, neboť se mohou poškodit při kontaktu s pískem). Během putovaní Saharou se rovněž nedoporučuje používat kontaktní čočky;
  • sportovní oblečení (2 kalhoty, 1 šortky bermuda, 3 trička, 1 bavlněný a 1 vlněný svetr, 1 tepláková souprava na spaní, plavky, 1 větrovka s podšívkou, sportovní obuv, sandále.)
  • kvalitní pouzdra na fotografické přístroje a dostatek igelitových sáčků na ochranu přístrojů a vašich osobních věcí před pískem.
  • Pláštěnku (výjimečně se stává, že i na poušti zaprší...) 
  • Nezbytnou součástí saharského vybavení je rovněž dlouhá bavlněná šála zv. šéš, která vás ochrání před větrem, pískem, slunečním žárem i nočním chladem. Můžete si jí omotat kolem hlavy buď tak, aby vám zakrývala pouze vlasy, nebo tak, aby vám zůstal nezakrytý pouze úzký proužek kolem očí, které vám doporučujeme chránit si během dne slunečními brýlemi. Lze si jí zakoupit před odjezdem do pouště při zastávce v Douz (cena se pohybuje kolem 3 euro).
  • Náš tip: přibalte si skládací igelitovou kostkovanou tašku se zipem (jaké se obvykle prodávají na vietnamských trzích); přes noc si v ní uschováte věci, které budete chtít mít po ruce na příští ráno. Večer u táboráku vám určitě přijde vhod váš oblíbený nápoj a něco k němu (oříšky, mandle, slané tyčinky, sušenky, atd.).

Jak je to na poušti s hygienou
V této části Sahary je mimořádně čistý vzduch a písečné duny zde vytvářejí sterilní prostředí.
Pro běžnou každodenní hygienu vystačí hygienické ubrousky napuštěné toaletní vodou či mlékem. Na konci 3. dne putování se navíc můžete na poušti vykoupat v jezírku s termální vodou o teplotě asi 38 °C. Na WC se chodí za dunu. Použité ubrousky a toaletní papír se spalují před odchodem z místa tábořiště na ohništi. Nehořlavé odpadky vozí nomádi nazpět do Douz, kde je vyhazují do odpadkových kontajnérů.